ingilizce bilmek kariyerini nasıl etkiler

İngilizce Bilmek Kariyerini Nasıl Etkiler?


5 dakikalık okuma

İngilizce bilmek, insana birçok fayda sağlayan bir beceri. Bugün kariyer özelinde olan fayda ve avantajlarından bahsedeceğiz. Neden İngilizce öğrenelim? Çünkü globalleşen dünyada İngilizce en önemli beceriler arasına geldi. Günümüzde şirketlerin çoğu işe alımlarda İngilizce becerisini şart koşuyor. 

İngilizce bilmek, bu dilin dört becerisinde ustalaşmak anlamına geliyor. Okuma, yazma, konuşma ve anlama; bir dili öğrenmenin dört temeli. Sen de tam anlamıyla İngilizce bilmek istiyorsan, bu 4 beceride kendini geliştirerek dili akıcı kullanabilirsin. Hiç zor değil, yazımızın sonunda sana en kolay İngilizce öğrenme yolundan bahsedeceğiz. Önce İngilizce bilmek kariyeri nasıl etkiliyor, bir bakalım. 

Daha Kolay İş Bulursun

Günümüzde birçok şirketin işe alım ilanlarına eklediği bir gereksinim var: İngilizce bilmek. Bu beceriye sahip olduğunda yararlanabileceğinin iş fırsatlarının sayısı inanılmaz şekilde artıyor. Mesleğin ne olursa olsun, globalleşen dünyada kolayca iş bulabilmenin yolu İngilizce bilgisinden geçiyor. 

İngilizce bilmek, bazı meslek dallarında artık bir zorunluluk. Turizm, mühendislik, denizcilik, bilişim ve finans sektörleri önde olmak üzere, artık tüm iş kollarında İngilizce bilmek seni bir adım öne geçiriyor. Öz geçmişinde İngillizce becerisi olduğu zaman, insan kaynakları uzmanlarının ve diğer işe alım süreci gerçekleştirenlerin dikkatini daha çok çekiyorsun.

İngilizce Bilmek Sana Yeni Bakış Açıları Sağlar

“Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan.” demiş atalarımız. Bu deyişin anlamını düşündün mü hiç? Yeni bir dil öğrenince iki tane insan mı oluyoruz yani? Tabii ki hayır. Bu deyiş bize yeni bir dil öğrenmenin farklı bakış açışı kazandırdığını metaforla anlatıyor. 

İngilizce bilmek, sana iki insanın bakış açısından daha fazlasını kazandırıyor. Çünkü sektörlerdeki son gelişmeler ve yeni teknolojiler çok yüksek oranda İngilizce diliyle karşımıza çıkıyor. İngilizce bilmek, gündeme daha yakın olmanı sağlıyor. Sonuçta evrensel bir değeri olan güncel bir konuyu Türkçe okuduğun zaman, aslında o haberin İngilizce bir kaynaktan çevirisini okumuş oluyorsun. İngilizce bilmek, ara aktarıcıyı devre dışı bırakıyor. 

İngilizce, aynı zamanda bir düşünce yöntemi. Aslında her dil bir düşünce yöntemi. Ana dilinde konuşurken, belirli bir düşünce kalıbıyla hareket ediyorsun. İngilizce bildiğin zaman ise, yeni bir düşünce sistemine geçiş yapıyorsun. Bu da sana yeni bir bakış açısı kazandırıyor, hayata farklı bir çerçeveden bakmayı öğreniyorsun.

Farklı bakış açılarının kariyere ne gibi bir etkisi olabilir? Kariyerini inşa ederken tek bir bakış açısıyla değil, birçok farklı açıdan bakmanı sağlar. Nesneleri iki boyutlu değil, üç boyutlu görürürüz. Sadece iki boyutu görebilseydik, kaçıracağımız şeyleri bir düşün!

İşte kariyerimiz de böyledir. Sadece belli bir noktaya odaklanırsak, resmin bütününü görmemiz zorlaşır. İngilizce bilmek, kariyerimizin farklı yönlerini görmemizi; hatta belki de yeni kariyer fırsatlarını yakalamamızı sağlar. 

ingilizce bilmek ile iş bulmanın bağlantısı

Kariyerini Globalleştirebilirsin

İngilizce bilmek, insanı iş dünyasında global arenaya taşıyor. Artık sadece Türkiye’deki sektörlere değil, tüm dünyaya açıksın. Özellikle bilişim ve mühendislik alanlarında yurt dışındaki fırsatların sayısı sonsuz. Sadece bu sektörleri düşünme, günümüzde Amerika ve Avrupa’da birçok iş imkanı var ve alanında yetenekli çalışanlar adeta kapışılıyor. 

Akademik dünyada kariyer yapmak istiyorsan da İngilizce bilmek senin için önemli olacak. Çünkü alanındaki güncel makaleleri takip etmen için ileri seviyede İngilizce bilmen, yurt dışı üniversitelerinde çalışmak istiyorsan TOEFL gibi uluslararası yeterlilik sınavlarından yeterli puanı alman gerekiyor. 

İngilizce toplantı diyaloglarına göz atmaya ne dersin? 

Daha Yüksek Maaş Kazanabilirsin

Daha yüksek maaş kazanmayı kim istemez ki? Sonuçta birçoğumuz bir şeyler üretmenin yanı sıra para kazanmak için çalışıyoruz. Hem özel sektörde hem de kamuda İngilizce bilmek, çalışanın maaş tutarını artıyor ve bununla ilgili yapılmış birçok araştırma var. 

Bu araştırmalar bize gösteriyor ki İngilizce bilmek, aynı sektördeki çalışanların maaş skalasını etkiliyor. Örneğin İngilizce bilen bir mühendis, aynı işi yapan ama İngilizce bilmeyen bir mühendisten ortalamada daha çok kazanıyor.

Bu durum çoğu sektör için geçerli. Çünkü İngilizce bilmek, seni 1 adım öne geçiriyor. Birçok şirket, İngilizce bilen elemanlarına bilmeyenlere oranla daha çok ödeme yapmayı kabul ediyor. 

ingilizce bilmek daha yüksek maaş imkanı sunar

Güçlü “Network” için İngilizce Bilmek Gerekir

Kariyer dünyasında yeteneklerimiz kadar “network”ümüz de önemlidir, yani bağlantılarımız! Yeni bir iş fırsatı arıyorsak, çoğunlukla önce bağlantılarımızdan başlarız. İngilizce bilmek, güçlü bir network kurmamıza yardımcı olur. Böylece karşılaşabileceğimiz iş fırsatı olasılığını artırırız. 

İngilizce bilmek, aynı zamanda bu dilde iletişim kuran profesyonelleri anlayabilmek demek. Günümüzde sektörlerinde kazandıkları deneyimleri aktaran birçok başarılı insan var. Çalıştığımız alanda daha fazla sayıda seçeneğe sahip olmak ve alanımızda uzman olmak için kendimizden tecrübeli insanların aktarımlarına açık olmalıyız. Böylece daha yüksek maaşlı, daha iyi olanaklara sahip iş fırsatlarına yönelebiliriz. 

Open English ile Bugün İngilizce Öğrenmeye Başla!

Kariyer için İngilizce bilmek çok önemli dedik ve öne çıkan faydalardan bahsettik. Şimdi İngilizce öğrenme yollarına gelelim. Open English olarak %100 online sistemle sana hızlı ve kolay şekilde İngilizce öğretmeye hazırız. Böylece dilediğin yerden, dilediğin zaman İngilizce öğrenebilir ya da İngilizceni geliştirebilirsin. 

Neden Open English? Önce akıcı İngilizce konuşmana yardımcı uygulamalarımıza bir bak isteriz. Daha fazla bilgi almak istersen, bu sayfadaki iletişim formunu doldurabilirsin. Müşteri deneyimi ekibimiz seni kısa sürede arayacak ve online İngilizce kursu sistemimizle alakalı tüm detaylardan sana bahsedecektir.

Kariyerinde yükselmek mi istiyorsun? Bahaneleri arkanda bırak ve bugün harekete geç! İngilizce öğrenmek, kariyerinde atacağın en büyük adım olacak. Bunun için İngilizce geliştirme yolları konulu yazımıza da göz atabilirsin. 


Yorum yazabilirsin

*Üye olmaya gerek yoktur.

Gelecekteki yorumlarım için bilgilerimi kaydet.