ingilizce aylar nasıl okunur - ingilizce aylar

İngilizce Aylar Nasıl Okunur ve Yazılır?


8 dakikalık okuma

Yeni bir dil öğrenirken günlük hayatta sıkça karşılaştığımız terimlerle başlaman her zaman iyi bir fikir. Böylece dilin dinamiklerini anlaman çok kolaylaşıyor. Çünkü beynimiz tekrarlayan kalıpları daha kolay öğrenebiliyor. Yeni bir dil öğrenmek demek, beynin çalışma şeklini değiştirmek demek. İngilizce yazıldığı gibi okunmuyor. İngilizce aylar okunuşu ve yazılışı bu nedenle farklı!

İngilizce Aylar Okunuşu ve Yazılışı

İngilizce ayların okunuş ve yazılışlarını kolayca öğrenebilirsin. Takvim ve tarih bilgisi verirken kullanabileceğin aylar, İngilizce eğitiminde öğretilen temel bilgiler arasında yer alıyor.

Temel İngilizce eğitiminde ilk işleyeceğin konulardan biri İngilizcede aylar olacak. Şimdi İngilizcede aylar konusunun derinliklerine inelim.

Aşağıda İngilizce aylar ve Türkçe karşılıklarına göz atabilirsin.

İngilizce Türkçe Aylar Tablosu

Türkçe Aylar İngilizce Aylar Yazılışı İngilizce Aylar Okunuşu
Ocak January Ce-nu-e-ri
Şubat February Feb-ru-e-ri
Mart March Març
Nisan April Ep-rıl
Mayıs May Mey
Haziran June Cun
Temmuz July Cu-lay
Ağustos August Ou-gıst
Eylül September Sep-tem-bır
Ekim October Ok-to-bır
Kasım November No-vem-bır
Aralım December Di-sem-bır

 

Örneğin “a” harfini “e” gibi okuyabiliyoruz. Ama “ou” gibi de okuyabiliyoruz. İngilizcede okunuş ve yazılışın farklı olmasının sebepleri kullanılan ses sayısı kadar harf sayısı olmaması ve sesli harflerin yanına gelen harflerin onun okunuşunu değiştirmesidir. Bunun yanı sıra bu konu ileri seviye İngilizcede ayrı bir inceleme konusudur.

İngilizcede Aylar ve Kullanım Yerleri

Tarih ve zaman bilgisi her zaman işe yarıyor. İster iş seyahatinde ister keyif amaçlı bir gezide temel İngilizce bilginle iletişim kurabilirsin.

Ayları, günleri, saatleri ve mevsimleri ifade ederek net zaman bilgisi verebilirsin. İngilizce ay adlarının okunuşlarını öğrendiğinde, geleceğe yönelik planlarından konuşma içinde bahsedebileceğin gibi geçmiş anılarından da bahsedebilirsin.

Örneğin yurt dışı tatilinde temmuz ayında gidebileceğin en güzel plajları öğrenmek istiyorsun. Bu noktada gittiğin yerdeki yerel dili bilmiyorsan konuyu İngilizce sorduğunda cevap almanız çok olasıdır. Çünkü İngilizce günümüzde en çok kullanılan dillerden biridir.

Bir başka örnek daha verelim. İşin gereği zaman kavramı sizin için önemliyse, İngilizce Türkçe ayları, günlerin ve saatlerin çevirilerini bildiğinde hem iş kaynakların hem de kendini ifade edebilme yeteneğin artacaktır. Nasıl?

Mesela bir tekstil şirketiniz var diyelim. Markanızı büyütmek için yurt dışındaki fuarları takip etmeyi planlıyorsun. Bu fuarların ne zaman gerçekleşeceğini öğrenmek için İngilizce aylar, günler ve saatler bilginizin olması gerekir. Büyük fuarların tarihlerini Türkçe bulabilirsin belki ama henüz popülerleşmemiş tasarımları ve kumaşları bulabileceğin küçük ölçekli fuarlar? Asıl hazineler orada!

Bir seyahat yazarı olduğunu düşünelim. Temmuzda gidilecek yerler konulu bir rehber hazırlamak istiyorsun. Bu noktada İngilizce ay isimlerini bildiğinde yararlanabileceğin kaynak sayısı inanılmaz oranda artacaktır. Çünkü haziranda gezilecek yerlerin yanı sıra “where to go on holiday in June?” aramasıyla daha fazla içeriğe ulaşabilirsin.

Tabii ki sadece İngilizce ay adlarının okunuşlarını öğrenmek yeterli değil. Kendini ifade edebilmen için İngilizce konuşmayı ve anlamayı öğrenmen gerekiyor.

İngilizce öğrenmek ya da İngilizceni geliştirmek için farklı yöntemler mi arıyorsun? Open English olarak sunduğumuz 3 günlük ücretsiz denemeye göz atmaya ne dersin?

İngilizce Aylar Nasıl Yazılır?

İngilizce aylar ve Türkçelerinden bahsettik. Peki, aylar ifadesinin kendisi İngilizce olarak nasıl yazılır? İngilizcede takvimde kullandığımız ay terimi “month” olarak ifade edilir. Mesela haziran ayı demek istiyorsak, “month of June” ifadesini kullanırız.

İngilizcede aylar “months” olarak yazılır. Mesela yılın 12 ayı kalıbını İngilizcede “12 months of the year” şeklinde kullanıyoruz.

 • İngilizcede ocak ayı January diye yazılır.
 • Şubat ayı February diye yazılır.
 • Mart ayı ise March şeklinde yazılır.
 • Nisan ayının İngilizce çevirisi April’dir.
 • Mayıs ayının İngilizce çevirisi ise May’dir. Oldukça akılda kalıcı!
 • Haziran ayı İngilizcede June diye geçer.
 • Temmuz ayı July şeklinde ifade edilir.
 • Ağustos ayı İngilizcede August şeklinde karşınıza çıkar.
 • Eylül ayını İngilizce dilinde September şeklinde yazıyoruz.
 • Ekim ayı October şeklinde yazılır.
 • Kasım ayı ise İngilizcede November şeklinde yazılır. Örneğin Guns N’ Roses grubunun ünlü şarkısı November’s Rain, kasım yağmuru anlamına gelir.
 • Aralık ayı ise December şeklinde yazılır.

Son olarak eklememiz gereken bir nokta var. İngilizcede aylar her zaman özel isimdir; yani cümlenin her yerinde ay isimleri büyük harfle başlar. Türkçede ise spesifik zaman belirtmeyen tarih isimleri özel değildir. Örneğin 12 Kasım 2022 cümlesindeki kasım ayı ifadesi özel isim şeklinde kabul edildiği için büyük harfle başlar. Fakat kasımda gezilecek yerler ifadesindeki kasım net bir tarihi yansıtmadığı için küçük harfle kullanılır.

ingilizce aylar anlamları ve ingilizce aylar kullanımları

İngilizce Aylar ve Anlamları & Kısaltmaları

Günümüzde kullandığımız takvim isimleri çok eski zamanlardan geliyor ve aslında her ayın bir anlamı var. Türkçe birçok dilden beslendiği için Türkçe ay isimlerinin farklı hikayeleri var.

İngilizcede ay isimleri çoğunlukla Roma İmparatorluğu döneminden geliyor. Örneğin ağustos ayının İngilizce ay ismi olan August, Roma imparatoru Augustus’tan günümüze miras.

Temmuz ayının İngilizce yazılışı July şeklindedir. July ise büyük Roma imparatoru Julius Sezar’dan geliyor!

 • January (Jan) ne demek? Yanıt: Ocak
 • February (Feb) ne demek? Yanıt: Şubat
 • March (Mar) ne demek? Yanıt: Mart
 • April (Apr) ne demek? Yanıt: Nisan
 • May ne demek? Yanıt: Mayıs
 • June ne demek? Yanıt: Haziran
 • July ne demek? Yanıt: Temmuz
 • August (Aug) ne demek? Yanıt: Ağustos
 • September (Sep) ne demek? Yanıt: Eylül
 • October (Oct) ne demek? Yanıt: Ekim
 • November (Nov) ne demek? Yanıt: Kasım
 • December (Dec) ne demek? Yanıt: Aralık

İngilizce Aylar ile İlgili Cümleler

Bir dili öğrenmenin yolu pratikten geçiyor. Ne kadar çok pratik yaparsan, dil üzerindeki hakimiyetin o kadar artıyor.

Örneğin İngilizce dizileri orijinal dilinde izliyorsan, bir süre sonra belirli kalıpların tanıdık gelmeye başladığını ve onları anladığınızı göreceksin. Çünkü dinleme pratiği yaptın ve hafızan belirli kalıpları ezberledi, artık o cümleleri tanıyorsun.

İngilizce yazma ve okuma da tıpkı dinleme gibi pratikle gelişiyor. Ne kadar çok örnek cümle çalışırsan, İngilizce terimler ve gramer konusunda o kadar gelişiyorsun.

O zaman şimdi İngilizce aylar ile ilgili cümleler kuralım ve pratik yapalım.

 • It is February. Bu cümle şubat ayındayız anlamına geliyor. “Hangi aydayız?” (What month is it?) sorusunu bu şekilde cevaplandırabiliriz. Tabii ki günlük hayatta “hangi aydayız?” sorusuyla pek karşılaşmayız ama İngilizce ayları sırasıyla pratik yapmak için iyi bir yöntem.
 • December is the last month of the year. Bu cümleyi Türkçeye “Aralık ayı, yılın son ayıdır.” şeklinde çevirebiliriz. Ay isimleri tekil ve özel olduğu için “is” yardımcı fiilini kullanırız. Is ve are kullanımı için İngilizcede yardımcı fiiller konumuza göz atabilirsin.
 • I am going to drive from Belgium to Germany in July. İngilizcede ay isimlerinde “in” edatı kullanıyoruz. Bu cümlenin Türkçe çevirisi şu şekilde: Temmuz ayında Belçika’dan Almanya’ya araba süreceğim.
 • I will travel to Turkey in September. Türkçeye çevirmek gerekirse, Eylül ayında Türkiye’ye seyahat edeceğim anlamı çıkıyor.
 • I will apply for a new job after I graduate. I think it will be in September of 2023. Bu cümleyi “Mezun olduktan sonra yeni bir iş başvurusunda bulunacağım. 2023 yılının Eylül ayında olacağını düşünüyorum.” şeklinde Türkçeye çevirebiliriz.

Sen de bu cümleleri çeşitleyerek İngilizcede ayların kullanımı konusunda kendini geliştirebilirsin. Mesela gelecek aylarla ilgili planlarını düşünerek İngilizce şekilde ifade etmeye çalışabilirsin!

ingilizce aylar şarkısı ingilizce aylar oyunu

İngilizce Aylar Şarkısı ve Daha Fazlası

Daha verimli ve hızlı bir şekilde öğrenmek için uygulayabileceğin birçok yöntem var. Mesela şarkı söylemek!

Şarkı söyleyerek öğrenmek o kadar verimli ki çocukluğumuzdan yaşlılığımıza bu teknikle birçok zaman diliminde karşılaşabiliyoruz. İngilizce eğitiminde de şarkıların yeri büyük.

Şarkıyla İngilizce eğitimi kulağınıza biraz çocukça mı geldi? Fakat şu bir gerçek ki, tekrarlayan melodilere eşlik eden terimleri beynimiz çok daha kolay öğrenebiliyor.

Bakalım, şarkılar İngilizce ayların okunuşlarını ezberlemene yardımcı olacak mı? Denemesi bedava! Özel dersler ve keyifli alıştırmalarda online İngilizce öğrenmek, Open English ile çok kolay. Şimdi Open English olarak sunduğumuz 3 günlük ücretsiz denemeye göz atmaya ne dersin?

İngilizce Aylar Oyunu

İngilizcede ay adlarının okunuşları ve yazılışları konusunda kendinizi geliştirebileceğin oyunlar da var. İngilizce ay oyunları çoğunlukla kelime bulma oyunları kategorisinde karşımıza çıkıyor. Bu noktada yaratıcılığını konuşturup kendi oyununu da tasarlayabilirsin.


Yorum yazabilirsin

*Üye olmaya gerek yoktur.

Gelecekteki yorumlarım için bilgilerimi kaydet.