günlük hayatta ingilizce konuşma kalıpları

İngilizce Konuşma Kalıpları: Günlük Hayatta Kullanabileceğin İngilizce İfadeler


8 dakikalık okuma

Akıcı İngilizce konuşmak için bu dildeki günlük iletişim kalıplarını öğrenmeye ne dersin? İngilizce konuşma kalıpları ile akıcılığını geliştirerek seviyeni ilerletebilirsin. 

Günlük hayatta birçok farklı durum içinde bulunabiliyoruz. Markete gidiyoruz, yeni biriyle tanışıyoruz, arkadaşlarımızla konuşuyoruz, dışarıda yemek yiyoruz, adres soruyoruz… Ana dilimizle bunları yapmak çok kolay. Peki, İngilizce dilinde?

Bu yazımızda İngilizce konuşma kalıplarını öğreneceğiz. Böylece farklı durumlarda İngilizce dilinde kendimizi ifade etme becerimizi geliştireceğiz. İngilizce konuşma kalıpları nelerdir? Günlük İnglizce konuşma kalıpları nasıl öğrenilir? Bu sorulara yanıt arıyorsan, yazımızın devamında sana yardımcı olabilecek birçok bilgi var. 

İngilizce Konuşma Kalıplarını Open English ile Öğren

Akıcı İngilizce konuşmak hedeflerinden biriyle, %100 online İngilizce kursu Open English platformunda ihtiyaç duyduğun her şey var.  Uluslararası eğitim sertifikalarına sahip, ana dili İngilizce olan binlerce eğitmenimizin sunduğu 7/24 canlı derslerde seviyeni geliştirebilir, konuşma sınıflarında yabancı öğrencilerle İngilizce konuşma kalıpları üzerine çalışabilir ve binlerce saatlik ders içeriğini kapsayan dev kütüphaneden yararlanabilirsin.

Open English online İngilizce kursu ile ilgili daha fazla detay öğrenmek istiyorsan, bu sayfadaki iletişim formunu doldurman yeterli. İletişim formunu doldurduktan sonra, müşteri deneyimi ekibimiz kursun işleyiş şekli, planlar ve ücretler hakkında bilgi vermek adına seni arayacaktır. 

İngilizce Günlük Konuşma Kalıpları

Günümüzün en yaygın olarak kullanılan dillerinden biri olan İngilizce, aynı zamadna akademi ve iş dünyasında ortak dil olarak kullanılıyor. Kariyerimizde başarılı olmak ve daha iyi fırsatlarla karşılaşmak istiyorsak, İngilizce bizim için bir zorunluluk. Üstelik İngilizce hiç düşünüldüğü kadar zor değil! Temel dil bilgisi kurallarını öğrendikten sonra düzeni İngilizce konuşma pratiği yaparak bu dili öğrenebilirsin.

Henüz İngilizce seviyen temelse, bu İngilizce konuşma kalıplarını öğrendiğinde ve onları düzenli olarak kullandığında bir noktadan sonra teklemeden iletişim kurabileceksin. Sıfırdan İngilizce öğrenmeye başladıysan, bu konuşma kalıpları sana temel bazı ifadeleri nasıl kullanabileceğini gösterecek. 

arkadaşınla karşılaştığında ingilizce konuşma kalıpları

İngilizce Konuşma Kalıpları: Arkadaşınla Karşılaştığında

Gün içinde çoğunlukla ailemizle ve arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Kendimize yakın kişilerle hemen hemen her konuda konuşabiliyoruz ve belli başlı kalıpları kullanıyoruz. Arkadaşımızla karşılaştğımız da kullanabileceğimiz İngilizce konuşma kalıpları bu tür ifadeleri kapsıyor. 

How are you? / What’s up? / How do you do?

Tüm bu İngilizce günlük konuşma kalıpları, Türkçede “Nasılsın?” anlamına geliyor. Bu İngilizce günlük konuşma kalıplarını kullanarak yakınlarımızla sohbet etmeye başlayabiliriz. 

Call me back.

Yakınlarımızdan birine ulaşmaya çalışıyoruz ama cevap vermiyor mu? O zaman ona “Call me back”. diye sesli mesaj ya da metin mesajı atabiliriz. Böylece ona “Beni geri ara.” demiş oluruz. 

As soon as possible.

Kimi zaman birileri bizden bir şeyler ister ve onu her hızlıca yapacağımızı belirtiriz. Türkçede “En hızlı şekilde yapacağım.” ya da “Elimden geldiğince hızlı tamamlayacağım.” kalıplarını kullanırız. İşte bu anlamı veren İngilizce konuşma kalıbı, “As soon as possible.”

What did you say? / Can you repeat that again?

Kimi zaman karşımızdakinin ne dediğini anlamayız ve tekrar etmesini isteriz. Günlük İngilizce konuşma kalıplarında bunun karşılığı “What did you say?”, Türkçesiyle “Ne dedin?” ya da “Can you repeat that again?”, Türkçesiyle “Bir daha tekrarlayabilir misin?” ifadeleridir. 

You can say that again!

Bazen karşımızdaki öyle bir şey der ki, ona tamamen katılırız! Bu tür durumlarda günlük İngilizce konuşma kalıbı olarak “You can say that again.”  ifadesini kullanabiliriz. Türkçesini “Doğru söze ne hacet.” ya da “Kesinlikle haklısın.” olarak düşünebilirsin.

I agree.

Karşımızdakini onaylamak için kullanabileceğimiz İngilizce konuşma kalıplarından devam ediyoruz. Bize gelen teklifi ya da öneriyi kabul ederken “I agree.” ifadesini kullanabiliriz. Böylece karşımızdakine “Kabul ediyorum.” ya da “Katılıyorum.” cevabı vermiş oluruz. 

Absolutely not.

Bir soru ya da öneriye karşı “Kesinlikle olmaz.” ifadesini kullanmak istiyorsak, “Absolutely not.” kalıbı işimizi görecektir. 

Is everything OK?

Samimi olduğumuz birine İngilizce “Her şey yolunda mı?” diye nasıl sorarız? Bunun cevabı, “Is everything OK?”.

It’s OK.

Türkçede “Önemli değil.” anlamını veren günlük İngilizce konuşma kalıplarından biri de “It’s OK.”

No problem.

“Sorun yok.” ya da “Problem değil.” demek istiyorsak, İngilizce konuşma kalıpları arasında “No problem.” ifadesini kullanabiliriz. 

So do I.

Türkçede karşımızdakiyle benzer bir durumu yaşadığımızı söylemek için “Ben de.” kalıbını kullanırız. İngilizce konuşma kalıplarında bunun karşılığı, “So do I.” 

So so

Bazen çok iyi hissetmediğimiz için halimiz hatrımız sorulunca “Eh işte.” karşılığı veririz. İngilizce konuşma kalıplarında bunun karşılığı “So so.”

See you / Bye

İngilizce günlük konuşma kalıplarında vedalaşmak için “See you.” ya da “Bye.” kalıplarını kullanabiliyoruz. Bunlara benzeyen çok kalıp var, biz en çok kullanılan 2 tanesini seçtik. Türkçede “Görüşürüz.” anlamına geliyorlar. 

Take care

Türkçede yakınlarımızla vedalaşırken çoğunlukla “Kendine iyi bak.” kalıbını kullanıyoruz. İngilizce günlük konuşma kalıplarında bunun karşılığı “Take care.” 

İngilizce Konuşma Kalıpları: Yeni Biriyle Tanışırken

Günlük hayatta yeni biriyle tanışırken bazı ifadeler kullanır ve sorular sorarız, bunlar evrenseldir! Şimdi karşında yeni biriyle tanışırken en çok kullanılan İngilizce konuşma kalıpları:

Nice to meet you.

Yeni birisiyle tanıştığımızda Türkçede en çok kullandığımız ifadelerden biri “Tanıştığımıza memnun oldum.” cümlesidir. Bunun İngilizce karşılığı ise “Nice to meet you.”. Daha kibar bir şekilde söylemek istiyorsak, “It’s a plesure to meet you.” ifadesini kullanabiliriz. 

Let me introduce myself.

Yeni biriyle tanışırken kendimizi tanıtmaya başlamadan önce giriş yapmak istiyorsak, İngilizce konuşma kalıpları arasında “Let me introduce myself.” ifadesini kullanabiliriz. Bu kalıbın Türkçesi ise “İzninizle kendimi tanıtayım.” cümlesidir. 

Where are you from?

Türkçede yeni biriyle tanışırken en çok merak ettiğimiz konulardan biriyle devam ediyoruz: “Nerelisin?”. İngilizcede bunu “Where are you from?” soru cümlesiyle ifade ediyoruz.

How old are you?

“Kaç yaşındasın?” diye sormak için İngilizce konuşma kalıpları arasında “How old are you?” ifadesini kullanıyoruz.

What is your occupation?

Birine mesleğini sormak istiyorsak kullanabileceğimiz İngilizce konuşma kalıbı “What is your occupation?” soru cümlesidir. Bu ifadenin Türkçesi ise şöyle: “Mesleğin nedir?”.

süpermarkette günlük ingilizce konuşma kalıpları

İngilizce Günlük Konuşma Kalıpları: Süpermarkette Alışveriş Yaparken

Yurt dışında markete gidip alışveriş yapacaksak, bazı İngilizce konuşma kalıplarını bilmemiz gerekiyor. Şimdi bu kalıplardan bazılarına hızlıca bakalım. 

How much is it?

Market görevlisine “Bu ne kadar?” sorusunu sormak istiyorsak, kullanabileceğimiz İngilizce konuşma kalıplarından biri “How much is it?”.

Where are the shopping carts?

Markete gittik ve bir türlü alışveriş arabalarını bulamıyoruz. O zaman görevlilere “Where are the shopping carts?” sorusunu yöneltebiliriz. Bu İngilizce konuşma kalıbının Türkçesi ise “Alışveriş arabaları nerede?”.

How can I find the butcher’s aisle?

Yurt dışında büyük bir markete gittik ve kasap reyonunu arıyoruz. Biri tarif etmezse çok fazla zaman kaybedebiliriz! O zaman bir görevliye “How can I find the butcher’s aisle?” sorusunu sorarak bize tarif etmesini rica edebiliriz. Türkçesiyle “Kasap reyonunu nasıl bulabilirim?” diye sormuş oluyoruz. Bu kalıbı diğer reyonlar için de kullanabiliriz. 

Do you have diet coke?

Bazen markette spesifik bir şey ararız ve satıp satmadıklarını merak ederiz. Bu tür anlara örnek verelim: “Do you have diet coke?” diye sorduğumuz zaman, Türkçesiyle “Diyet kola var mı?” demiş oluruz.

Biz bu örnekte diyet kolayı tercih ettik ama sen cümleyi istediğin gibi değiştirerek bu İngilizce konuşma kalıbını kullanabilirsin. Diet coke kelime grubunu aradığın şeyle değiştirmen yeterli.

May I have my receipt?

Market alışverişini tamamladık fakat kasiyer fişimizi vermeyi unuttu. Fiş istemek için kullanabileceğimiz İngilizce konuşma kalıpları nelerdir? Mesela “May I have my receipt?” diye sorabiliriz. Yani Türkçesiyle “Fişimi alabilir miyim?”

yemek siparişi verirken ingilizce konuşma kalıpları

İngilizce Günlük Konuşma Kalıpları: Yemek Siparişi Verirken

Restoranlarda kullanabileceğimiz İngilizce konuşma kalıpları nelerdir? Karşında restoranlarda en çok kullanılan İngilizce konuşma kalıpları:

Restoranlar için İngilizce konuşma kalıpları Türkçe
I want to book a reservation for Saturday night. Cumartesi gecesi için rezervasyon yaptırmak istiyorum.
May I see the menu, please? Menüyü görebilir miyim lütfen?
Do you accept credit cards? Kredi kartı kabul ediyor musunuz?
Do you offer halal food? Helal yemek sunuyor musunuz?
What is the chef’s choice? Şefin tercihi nedir?
May I have a chicken salad, please? Tavuk salatası alabilir miyim lütfen?
May we get a table with a better view? Daha iyi manzaralı bir masa alabilir miyiz?
Excuse me, I would like to order, please. Affedersiniz, sipariş vermek istiyorum, lütfen.
May I have the check, please? Hesabı alabilir miyim, lütfen?

 

İngilizce diyaloglar konulu yazımızdan devam etmeye ne dersin?

İngilizce Konuşma Kalıpları için Daha Fazlası Open English’te!

Günlük İngilizce konuşma kalıpları hakkında daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsun? O zaman bugün Open English’e kaydol ve binlerce saatlik ders içeriğinden sınırsız olarak yararlanmaya başla. Tek yapman gereken bu sayfadaki iletişim formunu doldurmak! 


Yorumlar


    Taner dedi ki:

    Openenglish hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorum.

    Alper Onur dedi ki:

    Merhabalar, hakkımızda daha detaylı bilgi almak ve İngilizce öğrenmeye başlamak için yukarıda yer alan formu doldurarak arkadaşlarımızın size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

    Teşekkürler,

Yorum yazabilirsin

*Üye olmaya gerek yoktur.

Gelecekteki yorumlarım için bilgilerimi kaydet.